Historie

Historie

Atletický oddíl TJ LIAZ Jablonec nad Nisou patří již řadu let k předním atletickým oddílům v České republice. Za dobu své existence od roku 1947 prošel mnoha změnami a může se pochlubit řadou úspěchů.

Prvním sportovištěm bylo Novoveské koupaliště umožňující trénink běžcům, skokanům i vrhačům.

Pokračováním bylo postavení 400 m dlouhé atletické dráhy na Střelnici. Její otevření bylo svátkem pro celé město. Na závodech, na kterých startoval také tehdejší nejlepší atlet světa Emil Zátopek, bylo 7 500 platících diváků a několik tisíc neplatících kluků a děvčat (foto 1).

Zlomem v existenci oddílu byl rok 1964, kdy se do jeho názvu dostal hlavní sponzor, kterým byl LIAZ. Předsedou byl zvolen Václav Poláček, který tuto funkci vykonával 37 let až do roku 2002 (foto 2).

Významným mezníkem byla stavba jablonecké haly. Ta byla v roce otevřena v roce 1967 a postupně rekonstruována až do dnešní podoby (fota 3,4,5).

Jablonecká atletika se těšila největší popularitě právě v období po postavení atletické haly. Protože šlo o jedinou atletickou halu v Československu, střídala se zde mistrovství republiky všech kategorií s mezinárodními závody, mezistátními utkáními a s desítkami výcvikových táborů reprezentantů Československa a řady dalších evropských zemí.

Oddíl využil ke svému dalšímu rozvoji především ekonomických možností státního systému vrcholového sportu. Došlo o rozšiřování sportovišť – dostavba haly, rehabilitace, hotelu Sport, lesního areálu v Srnčím dole. V tomto období dosahovala jablonecká atletika největších úspěchů.

Dalšími změnami byla v roce 2003 výstavba atletického stadionu v sousedství původního (nyní ryze fotbalového stadionu) v roce 2003 a modernizace haly v roce 2007.

V uplynulých více než sedmdesáti letech byl systém budování jablonecké atletiky charakterizován organizováním globální atletiky s důrazem na mládež. Oddíl zabezpečoval a stále zabezpečuje činnosti všech zájemců o atletiku od 8 let až do vysokého stáří a pokud jde o disciplíny, v bězích od sprintů až po chůzi, veškeré skoky a také vrhy a hody.Foto 1

Foto 2

Foto 3

Foto 4

Foto 5